3 powody, dla których warto zainwestować w pracę zdalną

Co przychodzi wam na myśl, kiedy słyszycie słowa „praca zdalna”? Niższa produktywność, brak nadzoru, słaba komunikacja? Nie tylko wy tak myślicie! Ta koncepcja nie cieszy się dobrą sławą już od jakiegoś czasu. Warto jednak nieco zmienić zdanie na ten temat. Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna na polskim rynku pracy i warto wykorzystać jej potencjał. A oto dlaczego:

1. Osoby pracujące poza biurem są bardziej produktywne

Według badania przeprowadzonego przez firmę TINYpulse, które obejmuje odpowiedzi 509 zatrudnionych na stałe amerykańskich pracowników zdalnych, 91% respondentów twierdzi, że czują się bardziej produktywni, gdy pracują z domu. Jesteście zaskoczeni? Nie powinniście. Biura potrafią być niezwykle hałaśliwe, a klimat tam panujący może rozpraszać uwagę pracownika. Czy mieliście kiedykolwiek sytuację, w której wasi koledzy z pracy byli tak głośno, że musieliście wyjść do sali konferencyjnej, aby kontynuować pracę? Ja z pewnością tak.

Osoby pracujące zdalnie w rzeczywistości pracują w większym wymiarze godzin, rozpoczynają pracę wcześniej, mają krótsze przerwy i nie muszą dojeżdżać do biura, co pozwala im zaoszczędzić dużo czasu i energii. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda ujawniło, że pracownicy zajmujący się telefoniczną obsługą klienta pracujący z domu osiągali lepsze wyniki niż ich koledzy pracujący w biurze, ponieważ robili sobie krótsze przerwy i krócej przebywali na zwolnieniu lekarskim. Co ciekawe, rzadziej rezygnowali z pracy, bo wykazywali wyższe poziomy zadowolenia.

2. Pracownicy zdalni są bardziej zaangażowani

Według badań Instytutu Gallupa poziom zaangażowania pracowników zdalnych jest wyższy niż u osób pracujących w biurze i wynosi odpowiednio 32 i 28%. Nieprzychodzenie do biura w regularnych godzinach motywuje pracowników do tego, aby dać z siebie jak najwięcej, gdy już się w nim pojawią. Nieprzebywanie ciągle wśród ludzi zachęca pracowników zdalnych do częstszego nawiązywania kontaktu ze swoimi współpracownikami; to sprawia, że dają z siebie więcej.

Managerowie, którzy na co dzień nie widują się z członkami swoich zespołów, maksymalnie wykorzystują wspólny czas, bo wiedzą jak bardzo czasochłonne jest zorganizowanie bezpośredniego spotkania, na którym cały zespół może spotkać się w jednym miejscu, w tym samym czasie. Oprócz prowadzenia rozmów na tematy dotyczące pracy omawiają sprawy prywatne, co często zbliża ich do siebie, a co za tym idzie pozytywnie wpływa na zaangażowanie.

3. Praca zdalna pozwala oszczędzać pieniądze

To bonus. Przeciętna firma, która pozwala swoim pracownikom na pracę zdalną w wymiarze 50 proc. czasu, oszczędza średnio 11 000 dolarów rocznie. Według magazynu HBR firmy, których pracownicy pracują z domu co najmniej 3 dni w tygodniu, wydają się zgłaszać roczny wzrost obrotu na poziomie o 10% wyższym niż firmy, które nie stosują takiej praktyki.

Na przestrzeni lat badania pokazały, że korzyści z tytułu produktywności pracowników i zadowolenia z pracy, w związku z pracą zdalną, pozwalają oszczędzać 277 milionów dolarów rocznie. To całkiem pokaźna kwota! Czy przekonaliśmy was do tego, by spróbować wprowadzić pracę zdalną albo przynajmniej odrobinę polubić tę formę zatrudnienia?

Praca zdalna nie jest taka straszna, jak mogłoby się to wydawać

Na pierwszy rzut oka perspektywa pracy zdalnej może się wydawać odrobinę przerażająca, jednak istnieją narzędzia, które mogą ułatwić wam skuteczne zarządzanie zespołem. emplo jest jednym z nich. Dzięki emplo wasi pracownicy mogą na bieżąco śledzić wszystko to, co dzieje się w firmie poprzez wykorzystywanie strumienia aktualności, tworzenie grup społecznych oraz tworzenie wydarzeń i dołączanie do nich. Wy i wasze zespoły już nigdy nie będziecie czuć się źle poinformowani czy odcięci od ważnych wydarzeń.

emplo umożliwia określanie celów i zadań oraz zarządzanie nimi. Najlepsze w emplo jest to, że możecie zaangażować w te procesy członków waszych zespołów; możecie tworzyć kaskady celów i odpowiednio je szeregować. W końcu jedziecie na jednym wózku.

Śmiało, dajcie pracy zdalnej szansę. Wiemy, że tego chcecie! Powodzenia!

Katarzyna Kowalska

Pasjonuje się marketingiem i bardzo wierzy w siłę dobrego content marketingu. 9 lat spędziła w Anglii, ostatnio pracując w Philips Healthcare and Datamonitor Consumer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *