Kwestionariusz ankiety

Ankieta dla pracowników: jak badać, żeby zachęcić i nie zrazić?

Pracownicy często skarżą się na niedopasowane benefity, na słabą jakość komunikacji z „górą” i brak wsłuchania się w ich potrzeby. Możesz to łatwo zmienić. Z odpowiednio przeprowadzonymi badaniami ankietowymi, dowiesz się, co w trawie piszczy.

Z artykułu dowiesz się:

Z badań przeprowadzonych pod koniec 2021 roku przez CBOS* wynika, że jedynie niecałe 60% pracowników ocenia sytuację w pracy jako dobrą lub bardzo dobrą. Perspektywę na poprawę widzi mniej niż 20% uczestników, a prawie 1/3 uważa, że sytuacja nie ulegnie zmianie. Nie są to wyniki, które powinny zadowalać pracodawców.

Początek roku to bardzo dobra okazja, aby wprowadzić zmiany w organizacji. Jednak mają one sens, gdy wiemy, czego potrzebują nasi pracownicy. Jeśli nie przeprowadzisz odpowiedniej analizy, możesz nawet pogorszyć sytuację. Co w takiej sytuacji? Czy należy odłożyć wszelakie działania employer brandingowe na bok? Zdecydowanie nie.

Jednym z narzędzi, które pomoże Ci w poprawie jakości kultury organizacji, jest ankieta dla pracowników. Przeprowadzanie jej z pozoru może wydawać się żmudne i monotonne. Nie jest tak, gdy wykorzystujesz do tego narzędzia automatyzujące cały proces. Po Twojej stronie pozostaje jedynie zaprojektować odpowiedni kwestionariusz ankiety. Na rynku znajdziesz wiele rozwiązań, które mogą Ci w tym pomóc.

Czy wiesz, że przeprowadzanie ankiet dla pracowników z emplo to proces w pełni zautomatyzowany? Tworzysz odpowiedni kwestionariusz, dodajesz uczestników, a następnie otrzymujesz gotowe wyniki! Dodatkowo możesz je przeprowadzać także wśród osób nieposiadających dostępu do komputera służbowego! 

O czym warto pamiętać, przeprowadzając ankietę?

Przygotowaliśmy kilka cennych porad, o których warto pamiętać, zanim zdecydujesz się na tworzenie ankiety dla pracowników. Tych kilka kroków może pomóc zachęcić do wypełniania kwestionariuszy oraz poprawić ich zwrotność.

Postaw na najważniejsze pytania w kwestionariuszu ankiety

W pracy każdy zajęty jest swoimi obowiązkami. Wypełnianie formularza to przysługa, jaką wyświadczają Ci pracownicy. Doceń więc zaangażowanie i nie wykorzystuj nadto ich cierpliwości. Tworząc kwestionariusz ankiety, postaw na pytania, które faktycznie wykorzystasz do swoich działań. Zrezygnuj z tych, co do których nie masz pewności. Szanuj czas swój i zespołu!

Pamiętaj o anonimowości i uzyskuj precyzyjniejsze wyniki!

Nie na wszystkie pytania Twoi koledzy i koleżanki z firmy będą chcieli udzielać odpowiedzi imiennej. Obawa przed konsekwencjami bywa częstym powodem zaburzonych wyników badań. Pamiętaj, przeprowadzasz je nie dlatego, żeby uzyskać pozytywne odpowiedzi, ale aby sprawdzić faktyczną kondycję organizacji. Jeśli masz wątpliwości co do rzetelności otrzymanych wyników – postaw na ankietę anonimową! Pracownicy dużo chętniej wypełnią arkusz, mając pewność, że nie zostanie ona połączona z odpowiadającym.

Znajdź liderów opinii

O liderach zaangażowania pisaliśmy na naszym blogu – jeśli nie miałeś okazji jeszcze się zapoznać z artykułem, zachęcamy do przeczytania: Liderzy zaangażowania. Mogą stać się największym sprzymierzeńcem podczas promowania ankiety wśród pracowników. Zachęcą inne osoby do uczestnictwa oraz mogą przedstawić korzyści wynikające z wypełnienia takiego arkusza jak np. lepiej dopasowany zestaw benefitów.

Wykorzystaj wyniki z kwestionariusz do działań

Poinformuj za pośrednictwem intranetu lub w wiadomości mailowej o wynikach ankiety. Nie zapomnij podziękować wszystkim tym, którzy zaangażowali się w projekt. Przedstaw dalsze plany i pomysły, które wykorzystują udzielone odpowiedzi. W ten sposób przekonasz innych, że ich czas nie poszedł na marne, a wyrażone zdanie jest ważne dla całej organizacji.

Najważniejsze: nie zadręczaj pracowników ankietami!

Badania ankietowe są świetnym narzędziem do obserwacji kultury organizacji. Nie znaczy to jednak, że można go nadużywać. Zbyt często przeprowadzane ankiet będą odrzucane przez pracowników. Przestaną być brane pod uwagę, a ich zwrot stanie się znacznie mniejszy, co w konsekwencji wpłynie na jakość badań.

* Komunikat z badań: Nastroje na rynku pracy w pierwszejdekadzie grudnia. CBOS grudzień 2021. 

Automatyczne ankiety cykliczne, wieloetapowe wnioski firmowe wysyłane za pośrednictwem aplikacji mobilnej czy w pełni zdalny onboarding – narzędzia do każdego z tych zadań oferuje emplo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *