Kto będzie dobrym community managerem?

Wdrożenie społecznościowego intranetu stoi na trzech „nogach”. Przede wszystkim konieczne jest zrozumienie, w jaki sposób pracownicy się komunikują: gdzie, kiedy, dlaczego, po co, w jakiej formie i z jakim skutkiem. Po drugie, przyda się określenie, jak technologia może im ułatwić wykonywanie zadań. A po trzecie – wybór właściwego narzędzia.

Schemat wydaje się prosty, ale w istocie nie ma instrukcji obsługi, która krok po kroku tłumaczyłaby, jak budować wartość dla biznesu z takiego narzędzia. Trudności są nie do uniknięcia, a metodą na ich pokonanie może być ustanowienie zaufanego lidera zmian – community managera (lub managerów).

Czym zajmuje się community manager?

Ta nowopowstała rola, często powiązana z obowiązkami osoby zajmującej się komunikacją wewnętrzną w firmie, sprowadza się do promowania społecznościowych narzędzi komunikacji w celu usprawnienia pracy.  Community manager nie tylko zachęca do aktywnego budowania firmowej społeczności i angażowania kolejnych osób, lecz także instruuje, jak włączyć nowe narzędzia do codziennej pracy, promując tym samym dobrodziejstwa sieci wewnętrznej.

Community manager ma więc trzy główne cele:

  • Uwolnienie pracowników
 od dotychczasowego, nieefektywnego sposobu komunikacji dotyczącej pracy;
  • Zmniejszenie dystansu między zarządem i pracownikami;
  • Wniesienie dodatkowej wartości w kontakty między pracownikami i komunikację w firmie, poprzez zmniejszanie dystansu między zarządem, a pracownikami.

Kto będzie dobrym community managerem?

Intranet społecznościowy jest narzędziem, technologią, ale jego wdrożenie powinno służyć ludziom. Z tego względu także nasz „społecznościowy kaowiec” musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim sam powinien mieć rozbudowaną sieć społeczną wewnątrz firmy – z niej powstanie pierwsza pula użytkowników. 

Drugą kluczową kwestią jest jego pozytywne nastawienie do nowych metod pracy i wykorzystania technologii społecznościowych na co dzień – bo trudno byłoby skutecznie zachęcać do czegoś, w co nie wierzy. To też oznacza, że community manager powinien być nastawiony na rozwój i wzrost – zarówno sieci będącej pod jego pieczą, jak i własny, dzięki nowym kontaktom. Poza tym powinien rozumieć potencjał narzędzia i potrafić pokazać go innym. A szczególnie ważna jest umiejętność angażowania ludzi z różnych poziomów organizacji – od juniorów po zarząd – do rozwiązywania kwestii zawodowych poprzez narzędzia społecznościowe. 

Community manager na swój sposób zarządza systemem komunikacji, z korzyścią zarówno dla firmy, jak i poszczególnych uczestniczących w tej wymianie osób.

Komu powierzyć tę rolę?

Najczęściej community managerem zostaje „przy okazji” ktoś, kto zajmuje się komunikacją wewnętrzną – bo tak najprościej – chociaż nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie. Biorąc pod uwagę, że osoba w tej roli powinna znać ścieżki, którymi krążą informacje w realizowanych projektach i rozumieć ich istotę, lepsze rezultaty może dać zaangażowanie kogoś, kto na co dzień jest bliżej działań biznesowych.

Community manager może być kolejnym „business partnerem” – jak HR Business Partnerzy czy IT Business Partnerzy, którzy już funkcjonują w wielu firmach. Komu powierzylibyście taką rolę w swojej organizacji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *