Ocena 360 stopni – co zyska Twoja firma?

Jednym słowem? Przewagę. Najlepsze firmy na świecie łączy to, że bezwzględnym priorytetem jest dla nich rozwój pracowników i ich zaangażowanie. Ocena 360 stopni wpisuje się w tę potrzebę. Przenosi bowiem system oceny, diagnozowania potencjału pracowników, kreślenia im ścieżek rozwoju na zupełnie inny, nieosiągalny dla wielu konkurentów poziom.

Zalety oceny 360 stopni sprawiają, że zyskała ona popularność na całym świecie. Już dekadę temu korzystało z niej 90% największych firm świata zestawianych przez magazyn „Fortune”. Właściwie przeprowadzona ocena 360 stopni zapewni długofalowe korzyści większości firm, zarówno tym na wczesnym etapie rozwoju, które dopiero zaczynają porządkować obszar oceny kompetencji i doskonalenia pracowników, jak i tym dojrzałym, odnoszącym sukcesy, które poszukują nowych źródeł wzrostu wartości.

Ocena 360 stopni przydaje się zawsze wtedy, gdy chcemy:

  • pogłębić posiadaną wiedzę na temat poziomu kompetencji wybranych grup pracowników, spójności ich postaw i zachowań z obowiązującymi w firmie wartościami, itp
  • zidentyfikować kluczowe obszary rozwoju (indywidualnych pracowników lub wybranych grup),
  • dobrać optymalne narzędzia doskonalenia kompetencji (np. poprzez coaching);
  • zwiększyć świadomość pracowników na temat ich mocnych i słabych stron oraz zachęcić pracowników do stałego samodoskonalenia się,
  • zwiększyć zaangażowanie i identyfikację zespołu z firmą poprzez wzmocnienie przekonania, że organizacji zależy na długofalowym, wszechstronnym wsparciu rozwoju zawodowego i osobistego kluczowych pracowników lub wybranych grup.

Siła feedbacku, czyli jak dzięki ocenie 360 stopni rozkwitają talenty

Słowo „feedback” najczęściej kojarzy nam się negatywnie – z punktowaniem słabych stron. Tymczasem z naszym odbiorem informacji zwrotnej jest trochę tak jak z apetytem, który rośnie w miarę jedzenia. Potrzeba czasu i regularności, by zrozumieć, że feedback może być fantastycznym prezentem dla osób, które chcą rozwijać swój potencjał zawodowy i osobisty. Doświadczenia firm, które cyklicznie przeprowadzają ocenę 360 stopni pokazują, że z każdą kolejną edycją badani chętnie poszerzają grono osób, od których chcieliby otrzymać feedback.

Wszechstronny feedback pełni nieocenioną rolę w identyfikacji mocnych stron osób objętych badaniem. A to właśnie kombinacja ponadprzeciętnych zdolności i ich stałe wzmacnianie tworzy liderów, którzy wynoszą swoje organizacje na nieosiągalny dla innych firm poziom. Tymczasem, co dość zaskakujące, wielu świetnych menedżerów nie docenia swoich atutów – traktuje je jako coś naturalnego i oczywistego.

autor:

Małgorzata Remisiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *