Świąteczne bonusy – jaki prezent dla pracownika sprawdzi się w tym roku?

Święta już za miesiąc, warto więc pomyśleć o tym, jaki prezent dla pracownika przygotować. Od dawna wiadomo, że bonusy świąteczne pozytywnie wpływają na employer branding. Niewielkie gesty potrafią sprawić, że pracownicy znacznie chętniej pozostają w firmie, a nawet zachęcają swoich znajomych do współpracy.

Czas Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny w biznesie. Dla licznej grupy jest najgorętszym okresem w roku. Mimo to warto pamiętać o tych, którzy ją tworzą – zatrudnionych. Prezent dla pracownika na święta to miły gest, a zarazem podziękowanie za starania, które włożył w ostatnim roku, aby organizacja osiągnęła sukces.

Jaki prezent dla pracownika wybrać? Czy lepiej postawić na świąteczną premię, a może upominek firmowy? Jak poradzić sobie z obdarowywaniem w rozproszonych zespołach i tych pracujących w pełni zdalnie? Zerknij poniżej, a znajdziesz odpowiedź na każde pytanie.

Dlaczego warto zadbać o prezenty dla pracowników?

1. Poprawiasz wizerunek pracodawcy w oczach pracowników.

To niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy rynek jest zdominowany nie przez pracodawców, a przez pracowników. Ogłoszenia o pracę atakują nowe osoby kolejnymi benefitami i nowoczesną kulturą pracy. W takiej sytuacji znacznie łatwiej zadbać o zatrudnioną osobę, niż pozyskać nowego, równie wartościowego członka zespołu.

2. Obdarowywane osoby czują się zauważone i docenione.

Motywacja to jeden z ważniejszych aspektów, które wpływają na osiągi i realizację celów. Chcesz przecież, aby Twoja firma cały czas się rozwijała, uzyskując coraz lepsze wyniki, prawda? Zadbaj więc o jej podstawę – czyli pracownika. Czasy, gdy prezentacje prezesów i wykresy robiły wrażenie, dawno przeminęły. Pokaż, że doceniasz pracę każdego z osobna, przekazując mu okazjonalny upominek.

Jak pokazują badania, aż 81% pracowników czuje się doceniona w momencie otrzymania prezentu od pracodawcy.*

3. Prezenty dla pracowników na święta mogą poprawić lojalność wobec marki.

Pracownik, który czuje się zaopiekowany przez firmę, znacznie rzadziej szuka możliwości zmiany pracy. Z przeprowadzonych badań wynika, że prawie połowa ankietowanych odczuwa pozytywny wpływ na opinię o pracodawcy w momencie uzyskania prezentu.  

Jaki podarek jest najchętniej widziany?

To chyba najtrudniejsze pytanie stawiane zazwyczaj przed zespołami HR. Po uzyskaniu zgody od pracodawcy na świąteczne upominki trzeba znaleźć taki, który przypadnie wszystkim (a przynajmniej większości) do gustu. Mamy dla Was dobrą informację: pracownicy najchętniej przyjmują pieniądze i ekwiwalenty w postaci bonów oraz kart przedpłaconych (prepaid).

Bez większego zaskoczenia – premie świąteczne to najlepszy prezent dla pracownika na święta w opinii zatrudnionych.

Nie jest to wielkim zaskoczeniem, ale premia świąteczna stanowi jeden z najczęściej wymienianych benefitów okazjonalnych. Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Sodexo w 2021 roku, w okresie świątecznym pracownicy najchętniej chcieliby otrzymywać prezenty-benefity, które pomogłyby odciążyć domowy budżet np. karty podarunkowe czy premie gotówkowe.

67% przebadanych pracowników wskazało idealny bonus, jako taki, który wspiera domowy budżet.**

Dlaczego tak chętnie wybieramy ten rodzaj? Wynika to z tego, że dla ponad 60% niebieskich kołnierzyków i 51.7% białych, Boże Narodzenie jest na drugim miejscu najbardziej obciążających finansowo okresów w trakcie roku.

Ciekawym pomysłem, który wskazali pracownicy, jest dodatkowy płatny urlop. Możesz w ramach świątecznego benefitu podarować dni wolne od pracy np. w okresie pomiędzy świętami a Nowym Rokiem lub dzień przed Wigilią/ w Wigilię.

Aż 42% pracowników fizycznych i 33% pracowników biurowych chciałoby jako benefit dodatkowy urlop.

Prezenty dla pracowników na święta a praca zdalna

Co jeśli zespół wciąż pracuje w pełni zdalnie, a spotkania odbywają się jedynie za pośrednictwem kamerki i mikrofonu? To żadna przeszkoda! Nie musisz wcale organizować przesyłek do 200 domów pracowników – w końcu to dodatkowy (i to nie mały) koszt. Szczególnie w okresie tak gorącym w branży kurierskiej wiązałoby się to z dodatkowym ryzykiem zgubienia paczki.

Postaw na zdigitalizowane rozwiązania, także w sprawie prezentów świątecznych! Możesz zastanawiać się, jaki prezent ucieszy pracownika, a jednocześnie nie będzie wymagał fizycznej formy. Śpieszymy z pomocą!

Cyfrowe karty podarunkowe do serwisów streamingowych

Amazon Prime, Netflix czy YouTube Premium już dawno zagościły na dobre w naszych domach. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej telewizji na rzecz serwisów streamingowych. Szczególnie pokolenie Z upodobało sobie wolność, jaką daje ta forma. Wyjdź naprzeciwko potrzebom pracowników i postaw na rozwiązanie, z którego chętnie skorzystają po godzinach pracy.

Kurs na platformie e-learningowej

Połącz przyjemne z pożytecznym. Przekaż pracownikowi prezent, który nie tylko przyda się jemu, ale będzie także z korzyścią dla organizacji. Platformy (np. Udemy) oferują możliwość przekazania prezentu dla pracownika na święta w formie kursu e-learningowego. Pamiętaj, że ma być to prezent przede wszystkim skierowany ku drugiej osobie, a nie firmie – jeśli pracownik jest miłośnikiem gotowania, postaw na taki kurs, który rozwinie jego pasje.

Zastanawiasz się, jak wybrać szkolenie, aby obdarowany był zadowolony?  Przeprowadź niezobowiązującą ankietę, w której zadasz pytanie o to, jakie umiejętności najchętniej rozwinęłaby osoba w wolnym czasie. Z emplo to proste!

Karty podarunkowe do sklepów on-line

Pandemia odmieniła nawyki zakupowe Polaków. Coraz częściej i chętniej sięgamy do sklepów online. Dlaczego więc nie wykorzystać tego trendu podczas organizowania prezentów świątecznych dla pracowników? Skorzystaj z cyfrowego bonu prezentowego na określoną sumę do sklepu sportowego, drogerii lub księgarni.

Jak przekazać cyfrowy prezent dla pracownika?

Oczywiście korzystając z emplo! Moduł dokumentów prywatnych może posłużyć nie tylko do przesyłania rozliczeń PIT, ale i do innych plików np. kodów opłaconych bonów prezentowych. Dzięki funkcji importu nie tylko skrócisz czas potrzebny na przyznawanie każdemu pracownikowi odpowiedniego kodu, ale i uzyskasz audyt z informacjami, kto i kiedy potwierdził otrzymanie bonusu świątecznego.

Prezent dla pracownika praca zdalna

* Business Gift. Satisfaction Report: Employee gifting supplement. Knack 2018.
** Dwa światy – oczekiwania i potrzeby pracowników biurowych oraz fizycznych. Raport z badania „Potrzeby Pracowników 2021”. Sodexo 2021. 

Sprawdź, jak wspieramy kulturę organizacji. Poznaj więcej szczegółów na temat modułów z obszaru komunikacji wewnętrznej. Chcesz przekonać się, jak wygląda to w praktyce?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *